Přeskočit na hlavní obsah

Jak se vyznat v editoru scénářů

Ke všem scénářům se dostanete po přihlášení do administrace, když v horní liště kliknete na odkaz „Scénáře“. Předpřipravené scénáře jde samozřejmě jakkoliv upravovat, nebo si můžete rovnou vytvořit nové vlastní, pomocí zeleného tlačítka vpravo „Vytvořit nový scénář“.

Hlavní nabídka editoru

Po kliknutí na předpřipravený scénář, nebo vytvoření nového se vám otevře editor, kde máte na výběr z těchto možností.

Nastavení

Tady můžete scénář přejmenovat, smazat, změnit, kterým boxem bude scénář začínat, nebo si ho celý vyexportovat / naimportovat (například pro použití v jiném účtu).Textový režim – Vám seřadí všechny boxy pod sebe. Nebudete je tedy muset hledat na plátně. To je velmi šikovné, pokud potřebujete upravovat jen texty. Upravit vzhled & vložit na web – Pomocí tohoto tlačítka si nastavíte, jak bude samoobsluha vypadat na webu. Vyberete si například barvy, rozložení atd.Odkaz na scénář – Tady si vygenerujete odkaz na konkrétní scénář. Ten pak můžete vložit na web, nebo ho například posílat e-mailem, a zákazníky tak odkazovat rovnou do scénáře, kam potřebují (na storno, vrácení, reklamaci apod.).

Vpravo je možné editor zavřít, uložit, nebo se podívat, jak upravený scénář funguje (proklikat si ho z pohledu zákazníka).

Typy boxů, se kterými můžete v editoru pracovat

Každý scénář se skládá z jednotlivých kroků uživatele (nebo zákazníka, záleží kdo scénář ve finále používá), každý krok představuje jeden box, který v editoru vidíte.

Máme 4 základní typy boxů:

  1. Tlačítka – Box, který zákazníkovi dá na výběr z několika možností (tlačítek). Nejčastějším příkladem použití v praxi je otázka a několik možných odpovědí. Podle toho, co si zákazník vybere, se mu přizpůsobí další cesta scénářem.

Praktický příklad: Text: „Co vás zajímá?“.Tlačítka: „Stav objednávky“, „Reklamace“, „Dotaz ke zboží“, „Možnosti platby“

  1. Odpověď – Slouží pro k získání konkrétní informace. Může to být například číslo objednávky, e-mail, telefonní číslo, nebo třeba popis závady u reklamovaného zboží.

Záleží na tom, co zrovna potřebujete vědět. To, co vám zákazník v boxu vyplní, se automaticky uloží jako proměnná odpovídající číslu boxu.

  1. Podmínka – Pomocí podmínek můžete zákazníkům přizpůsobit cestu, podle toho, co si vybrali v předchozích krocích, nebo na základě dat o jejich objednávce, které jste si načetli přímo z vašeho e-shopu (například: přihlášeného zákazníka povedete na jiný box, než nepřihlášeného, nebo si pro každý stav objednávky připravíte jiný text atd.).

  2. Aplikace – Pokud máte scénář propojený s dalšími systémy (například účetní software Pohoda, Balíkobot, Zásilkovna), které používáte, pak uživatelům tento box umožní vytvářet s těmito systémy komunikovat. Například můžete zjistit stav objednávky dle jejího čísla, které vám uživatel již zadal. Zobrazit zákazníkovi stav doručování u přepravce. Přidat zboží do objednávky, nebo celou objednávku stornovat. Vygenerovat vyplněný PDF formulář pro reklamaci. Poslat zákazníkovi potvrzení / instrukce na e-mail atd.

Vytvoření scénáře a manipulace s boxy

Klikněte a držte stisknuté tlačítko myši nad boxem, který chcete použít a přetáhněte jej tam, kde ho chcete ve scénáři chcete mít. Vytvoří se zde obdélník, kterému obecně říkáme „box“. Nastavení boxu změníte tak, že kliknete do jeho barevné části. Tím se otevře nové okno, kde můžete měnit textace a další potřebné věci (liší se dle typu boxu). Po vyplnění všech informací nezapomeňte nastavení vždy uložit tlačítkem „Použít“.

Jednotlivé boxy je vždy potřeba vzájemně propojit. To se dělá tak, že od tlačítka (u podmínek a aplikací od výsledku aplikace, například: ano / ne, uloženo / neuloženo) kliknete pro zobrazení „propojovací čáry“ a následně kliknete na další box, kde chcete propojení vytvořit. Tahle jednoduše vytvoříte celou mapu scénáře a krok po kroku zákazníka dovedete k informaci, kterou hledá.

Pokud potřebujete některý box nebo čáru smazat, najeďte na něj kurzorem myši (zvýrazní se silnější černou linkou). Pak stačí stisknout klávesu „Delete“ nebo „Backspace“.

Pro znovuotevření nastavení určitého boxu jej stačí rozkliknout (kliknutí pravým tlačítkem myši na barevný box, který obsahuje buď text konkrétního kroku (nadpis nad tlačítky nebo výzva k zadání textu) nebo název aplikace / podmínky či dalších funkcí dle typu boxu.

Nejlépe se vám bude editorem pracovat na počítači či notebooku. Na mobilním zařízení ho zvládnete spustit také, ale některé funkce nemusí úplně fungovat.